Her finder du kunst, kunsthåndværk og brugsgenstande fra Asien, fx Tibet, Kina, Japan og Thailand. Her kan du bl.a. byde på røgelseskar, ostindisk porcelæn, værker i gouache og genstande i cloisonné, hatstands, sølv, Buddha-figurer, vægrelieffer, foldeskærme, bojaner, silkemaleri og ældre beklædning, lak-arbejder, Satsuma etc.
Vi sælger asiatisk og islamisk kunst og kunsthåndværk på Onlineauktion hver mandag kl. 20 og på Liveauktion to gange om året.
Asiatisk kunsthåndværk
i Aarhus
2422/112Aarhus
Lotusformet Canton kabaretfad af emalje bestående af 12 fade. Sign. Bai Shi. Kina, 18. årh. Diam. 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/269
Japansk Arita fad af porcelæn, dekoreret med "a hundred cranes" i blåt transferprint. Meiji 1868-1912. Diam. 30.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2421/261
Kinesisk krukke af porcelæn, dekoreret med fisk og vandplanter. Yuan stil. 19. årh. H. 17,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/267
Et par Canton urtepotteskjulere af emalje samt to prydtræer med blade af glas. 20. årh. H. 10-29. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/265
Thailandsk Buddha af bronze, stående på trone. Rattanakosin stil. 20. årh.s slutning. H. 106.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/263
Et par kinesiske kander samt et par skåle af porcelæn, dekorerede i jernrødt. 19.-20. årh. H. 14 og 7. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/255
Kinesisk røgelseskar af porcelæn, dekoreret i powder blue. Samt stand af udskåret træ. Qing. 19. årh. Diam. 21,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/240
Thailandsk buddha af forgyldt bronze. Rattanakosin stil. 20. årh.s begyndelse. H. 84.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/144
To kinesiske fade af porcelæn, det ene dekoreret med qilin. Sen Ming, 1368-1644. Diam. 30 og 31. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2421/72
Gao Qipei stil, 19. årh.?: Scroll med klippe, bambus og prunus. Betegnet. Tusch på papir. Billedfelt 177 x 50.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/48
Kinesisk altervase af porcelæn, "dou". Tilhørende stand af træ medfølger. 19. årh. H. inkl. stand 21.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2420/362
Kinesisk rektangulær æske af rodtræ. 19.-20. årh. H. 6. L. 24. B. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/358
To kinesiske bojaner af porcelæn, dekorerede med fugle og blomster. 20. årh. H. 30. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2420/348
Sino-tibetansk figur af delvis bemalet metal i form af Jambhala. Vægt ca. 1675 g. 20. årh. H. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2420/341
Yu Huiguang: Et sæt på fire kinesiske paneler af porcelæn, dekoreret med vinterlandskaber. 20. årh. 75 x 22. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
2420/308
Kinesisk segl samt to skæringer af jade, udskåret med geder og figurer. 20. årh.s begynelse. H. 2,8-5,5. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2420/310
To tibetanske thangkaer med mandalaer. Farvepigment på lærred. 20. årh. Bladstørrelse 36 x 29 og 68 x 46. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/309
Safavid krukke af frittegods, dekoreret i blåt med stiliseret blomstermotiv i kartoucher. Iran. 18. årh. H. 19.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/293
Yu Huiguang: Stort kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med snelandskab. Sign. Diam. 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/279
Kinesisk lågvase af brunlig jade, hanke i form af drager, lågknop i form af chilong. Vægt 3048 gr. H. 21. L. 29 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2420/275
Et sæt på fire kinesiske vægpaneler af porcelæn med "Hundred Boys". 20. årh. Hvert panel 93 x 33. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/253
Kinsisk ottekantet famille verte opsats af porcelæn, dekoreret med bjerglandskab. 18.-19. årh. H. 10. Diam. 29.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/252
Kinesisk figurgruppe af porcelæn i form af klippeparti med Shouxing. Bang Ji Chu Pin. Antageligt Republik. H. 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK