Ure /
Konsol-, kamin- og vægure
2422/41Lyngby
Fransk vægur af forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H. 82. B. 44.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/143
Københavnsk regulatorur i væghængt kasse af ådret træ, rund skive sign. Julius Adolph Øberg København. 20. årh. H. 200. B. 46. D. 26.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2421/62
Fransk søjleur i kasse af sortbroget stenart, med beslag af forgyldt bronze. Empireform. H. 51. B. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2421/5
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med Apollo med lyre, skive af hvid emalje. 19. årh.s begyndelse. H. 42. B. 28. D. 9,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/101
Lille østrigsk bordur af forgyldt bronze, rundt urhus båret af sfinxer på base. 19. årh. H. 20. B. 15. D. 7.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2420/95
Fransk Louis XVI kaminur af forgyldt bronze, Clio med globe, skive af hvid emalje. Sign. Atoin Coliau, rue de Mail. 18. årh.s slutning. H. 41. B. 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2420/65
Kaminur med mekanisk spillemaskine: Fransk empire kaminur med stående yngling, ca. 1810. spillemaskine ca. 1830-40. (2)
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/59
Jaeger-LeCoultre: Bordur med rund skive på fod, ottedagsværk med kalender. Serienr. 133. Swiss, c. 1930. H. 18. Diam. 15,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/47
Fransk kaminur af forgyldt bronze og metal. 19. årh.s slutning. H. 40. B. 57. D. 17.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/35
Charles Georges Ferville-Suan (1847 -1925): Fransk bordur af forgyldt bronze. Første halvdel af det 20. årh. H. 39 cm. W. 34 cm. D. 18 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2420/29
Engelsk George III lygteur i kasse af magogni. Plakette sign. W. Smith, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 29. D. 18.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2420/5
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus i form af katedral i gotisk stil, base af træ med spillemaskine. Ca. 1820. H. 64. B. 27. D. 15.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK