Kunst på papir tegnet med fx blyant, tusch, pen og vandfarve eller trykt som træsnit, radering, mezzotinte eller litografi. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre grafik & tegninger
2421/152Lyngby
Jenny Nyström: Pariserinde med tamburin. Sign. Jenny Nyström Paris 1883. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 39,5 x 27.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/145
Carl Bloch: “Tornekronet Kristushoved”. Tryksign. Carl Bloch 1881. Koldnålsradering. Pladestørrelse 10 × 8.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2421/124
Ubekendt kunstner, 19. årh.: "Die K.K. Hauptmauth und das Dominikaner-Kloster in Wien". Kobberstik. Lysmål 29 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/112
Johannes Larsen: "Bygevejr i april". Tryksign. monogram, 1906. Radering. Lysmål 24 x 32,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/46
Italiensk maler, 19. årh.: Piberygende fisker. Sign. A. Mamoli, Picco 87. Olie på papir. Lysmål 23 x 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/34
Ubekendt maler, 19. årh.: Skibsportræt. Utydeligt signeret. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 55 x 75.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/22
Thorvald Bindesbøll: Samling på ni mindre dekorationsmønstre. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 11 x 11-16 x 22. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2420/277
Peter Ilsted: Tre interiør motiver. Betegnet Original radering af Peter Ilsted. Mezzotinter. Lysmål 27 x 25-36 x 30. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/280
Jan Janssonius: “Totius Iutiæ Generalis Accurata delincatio”. Koloreret kobberstik. Lysmål 46 x 58. U.r.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/184
Robert Panitzsch: Udsigt mod Thorvaldsens Museum. Sign. Robert Pan 27. Vandfarve og gouache på papir. 31 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/112
Peter Ilsted: “Den gamle stue”. 1920. Opus 40. Sign. Peter Ilsted. Mezzotinte i sort/hvid. Lysmål 60 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/100
Christen Købke: Munter scene fra et drikkegilde i det fri. Usigneret. Pen og bly på papir. Lysmål 17,5 x 23.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2420/82
Ubekendt maler, 19. årh.: Empire portræt af en kvinde. Usigneret. Akvarel på papir. Lysmål 23 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2420/19
Wilhelm Marstrand: Parti fra Italien med en ung abate, som antastes af to kvinder. Usigneret. Olie på papir. 22 x 20,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK