2418/​644

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

Rektangulært bord med plade af sortlakeret træ, ben af forkromet stål. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. H. 65,5. L. 100. B. 75.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre rustpletter på ben.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt