Kunst på papir tegnet med fx blyant, tusch, pen og vandfarve eller trykt som træsnit, radering, mezzotinte eller litografi. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre grafik & tegninger
i Lyngby
2422/7Lyngby
Bruno Liljefors: Vinterjagtscene med jæger, der sigter mod to fugle. Sign. Bruno Liljefors. Vandfarve og gouache på papir. 14,5 x 21,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/200
Niels Truslew: "De Norske Troppers Bivouacquering [...]". Tryksign. N. T. Sc. Håndkoloreret akvatinte. Lysmål 34 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/168
Gudmund Hentze: Zubajde venter på sin mand, Aladdin Abush-Shamat, men bliver bortført af en ånd. Usigneret. Pen og gouache på pap. Bladstørrelse 22 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/156
Antonio Zatta: "Il Regno di Danimarca". 1781. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 45,5 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/155
Erik Dahlbergh: "Urbis Haffniæ". Kort over København. Ca. 1658. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 32 x 40,5. "Sølv"-ramme.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2421/153
Dansk maler, 19. årh.: "Fra Dyrehaven". Utydeligt signeret. Olie på lærred. 22,5 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/152
Jenny Nyström: Pariserinde med tamburin. Sign. Jenny Nyström Paris 1883. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 39,5 x 27.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2421/145
Carl Bloch: “Tornekronet Kristushoved”. Tryksign. Carl Bloch 1881. Koldnålsradering. Pladestørrelse 10 × 8.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2420/184
Robert Panitzsch: Udsigt mod Thorvaldsens Museum. Sign. Robert Pan 27. Vandfarve og gouache på papir. 31 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/19
Wilhelm Marstrand: Parti fra Italien med en ung abate, som antastes af to kvinder. Usigneret. Olie på papir. 22 x 20,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK