Kunst på papir tegnet med fx blyant, tusch, pen og vandfarve eller trykt som træsnit, radering, mezzotinte eller litografi. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre grafik & tegninger
i Lyngby
2421/145Lyngby
Carl Bloch: “Tornekronet Kristushoved”. Tryksign. Carl Bloch 1881. Koldnålsradering. Pladestørrelse 10 × 8.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/184
Robert Panitzsch: Udsigt mod Thorvaldsens Museum. Sign. Robert Pan 27. Vandfarve og gouache på papir. 31 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/19
Wilhelm Marstrand: Parti fra Italien med en ung abate, som antastes af to kvinder. Usigneret. Olie på papir. 22 x 20,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK