2421/773
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Et par armstole samt sofabord med stel af formbøjet bøg samt sæde, ryg og indlæg af teak og mahogni. Model 6000 og model 6952. Formgivet 1947. Udført hos Fritz Hansen. 1950–60'erne. H. 56. L. 91. B. 48. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
I
Aarhus
Vurdering
8 bud
321151 | ||
865986 (Autobud) | ||
321151 | ||
865986 | ||
823958 | ||
321151 | ||
951293 | ||
802930 |