2421/​773

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

Et par armstole samt sofabord med stel af formbøjet bøg samt sæde, ryg og indlæg af teak og mahogni. Model 6000 og model 6952. Formgivet 1947. Udført hos Fritz Hansen. 1950–60'erne. H. 56. L. 91. B. 48. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

I Aarhus
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

8 bud

Tidspunkt Byder Bud
321151 4.600 DKK
865986 (Autobud) 4.400 DKK
321151 4.200 DKK
865986 3.800 DKK
823958 3.600 DKK
321151 3.400 DKK
951293 3.200 DKK
802930 3.000 DKK