2421/​751

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Pernilla 3”. Hvilestol/chaiselong af formbøjet bøg udspændt med kanvas og betrukket med ternet uld. Udført og mærket hos Dux, Sverige. L. 170.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Kanvas med skjolder. Ben med nogle afslag.

Fra i Aarhus
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?