2421/626
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Fritstående skrivebord af teak, sarg med tre integrerede skuffer. Model 93–3. Designet 1955. Udført hos Søren Willadsen, Vejen, 1958. H. 71,5. L. 145. B. 75.
Litteratur: Bygge & Bo, juni 1956.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte vandskjolder. En manglende hjørneliste. Faktura fra 1958 medfølger.
Fra
i
Aarhus
Vurdering
2 bud
800318 | ||
882802 |