2420/​955

“Hjertestolen”. Stol af eg, betrukket med sort skai. Model FH 4103. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1965.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 58–59.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbelkunst”, 2007, s. 165.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Reparationer ved kopstykke og bagben.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

11 bud

Tidspunkt Byder Bud
848824 1.750 DKK
1058237 1.700 DKK
1031511 (Autobud) 1.650 DKK
1058237 1.600 DKK
1031511 1.550 DKK
148399 (Autobud) 1.500 DKK
1031511 1.450 DKK
148399 1.150 DKK
1031511 1.100 DKK
148399 1.050 DKK
800549 1.000 DKK