2420/955
“Hjertestolen”. Stol af eg, betrukket med sort skai. Model FH 4103. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1965.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 58–59.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbelkunst”, 2007, s. 165.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Reparationer ved kopstykke og bagben.
Vurdering
Hammerslag
11 bud
848824 | ||
1058237 | ||
1031511 (Autobud) | ||
1058237 | ||
1031511 | ||
148399 (Autobud) | ||
1031511 | ||
148399 | ||
1031511 | ||
148399 | ||
800549 |