2418/​519

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Cirkulært spisebord af mahogni med svungen sarg. Top med udtræk og tre tillægsplader med sarg. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 72. Diam. 125. L. 185/245/305. (4)

Fremstår med markant alders- og brugsslitage, herunder bordpladen samt tillægsplader med ridser, mærker, ujævn solblegning, steder med afslidt lak samt enkelte brændemærker og finerafslag.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK