2418/519
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Cirkulært spisebord af mahogni med svungen sarg. Top med udtræk og tre tillægsplader med sarg. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 72. Diam. 125. L. 185/245/305. (4)
Fremstår med markant alders- og brugsslitage, herunder bordpladen samt tillægsplader med ridser, mærker, ujævn solblegning, steder med afslidt lak samt enkelte brændemærker og finerafslag.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
3 bud