2420/932
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)
“LC 2”. Lænestol med stel af forkromet stål. Løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og mærket hos Cassina, 2006.
Stemplet no. 171691.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Certifikat medfølger.
Vurdering
Hammerslag
9 bud
910598 (Autobud) | ||
800318 | ||
910598 (Autobud) | ||
1157140 | ||
910598 (Autobud) | ||
800318 | ||
910598 | ||
800318 | ||
914456 |