2418/641
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 1”. Et sæt på tre stole med stel af forkromet stål, udspændt med peddigrør. Udført hos E. Kold Christensen. Én stol stemplet Denmark. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Alle med mindre defekter i flet.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||