2421/539
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær plade af grå-brun broget marmor. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2016. H. 69. Diam. 140
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179. Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Bordpladen er professionelt restaureret af Fritz Hansen i 2023. Certifikat og original emballage fra Fritz Hansen medfølger.
I
Aarhus
Vurdering
16 bud
865620 | ||
1110188 (Autobud) | ||
865620 | ||
1110188 (Autobud) | ||
1068558 | ||
1110188 | ||
1125598 | ||
943524 (Autobud) | ||
1125598 | ||
943524 | ||
846158 | ||
1125598 | ||
1157073 | ||
1048041 | ||
846158 | ||
815442 |