2421/​539

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær plade af grå-brun broget marmor. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2016. H. 69. Diam. 140

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179. Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Bordpladen er professionelt restaureret af Fritz Hansen i 2023. Certifikat og original emballage fra Fritz Hansen medfølger.

I Aarhus
Vur­dering

25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

16 bud

Tidspunkt Byder Bud
865620 27.000 DKK
1110188 (Autobud) 26.000 DKK
865620 26.000 DKK
1110188 (Autobud) 25.000 DKK
1068558 25.000 DKK
1110188 24.000 DKK
1125598 23.000 DKK
943524 (Autobud) 22.000 DKK
1125598 22.000 DKK
943524 21.000 DKK
846158 20.000 DKK
1125598 19.500 DKK
1157073 19.000 DKK
1048041 18.500 DKK
846158 18.000 DKK
815442 17.500 DKK