2421/​566

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 25”. Et par lænestole med stel af eg. Sæde og ryg udspændt med flettet papirgarn. Formgivet 1950. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense, 1966, mærkat herfra. (2)

Alders-og brugsslitage inkl. ridser og mærker. Begge stole med reparation under bunden.

I Aarhus
Vur­dering

25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?