Klassisk modernisme
2423/938
Hugo Kongsted Kongsmar: Tre partier fra Aarhus Havn. Sign. Olie på lærred. 37 x 38, 44 x 61 og 61 x 79. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
921/361Lyngby
Samuel Joensen-Mikines: Bygd, Færøerne. Sign. S.J. Mikines 58. Olie på lærred. 90 x 110.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK -
921/362Lyngby
Samuel Joensen-Mikines: Kystparti, Færøerne. Sign. S.J. Mikines (utydeligt dateret), 52. Olie på lærred. 65 x 80.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
921/363Lyngby
Samuel Joensen-Mikines: Aften med figurer ved havet. Sign. S. J-Mikines 66. Olie på lærred. 101 x 126.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
921/365Lyngby
Jens Søndergaard: "Landskab, Lynæs". Sign. på bagsiden Jens Søndergaard 1946-1947; dette idag skjult pga. ny montering. Olie på lærred; monteret på masonit.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
921/366Lyngby
Samuel Joensen-Mikines: Parti fra Velbasta∂ur, Færøerne. Sign. S. J - Mikines 64. Olie på lærred. 65 x 80.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK -
921/370Lyngby
J. F. Willumsen: Pigeportræt. Sign. på bagsiden J.F.W. 1928. Olie på lærred. 27 x 22.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK -
921/371Lyngby
J. F. Willumsen: Sollys over Skagen Strand. Sign. J.F.W. 16. juli 1909. Olie på lærred. 50 x 63.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
921/372Lyngby
J. F. Willumsen: Hvilende kvinde med hvid hat. Sign. J.F.W. 1902. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 41 x 49.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK -
921/373Lyngby
Olivia Holm-Møller: Sol over landskab. Sign. OHM. Olie på lærred. 63 x 75.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/374Lyngby
Hans Scherfig: Vejen over St. Gotthard, Schweiz. 1947 eller tidligere. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 31 x 46
Vurdering :
40.000 DKK -
921/375Lyngby
Jais Nielsen: Can-can danserinde. Sign. Jais 18. Olie på lærred. 49 x 38.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
921/376Lyngby
Harald Giersing: "Forårsdag i haven", ca. 1912. Usign. Olie på compoboard. 70 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/380Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Julenat", 1980erne. Sign. S. Havsteen. Olie på lærred. 195 x 130. Indrammet i håndforgyldt ramme.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK -
921/381Lyngby
Oluf Høst: Bognemark, Bornholm, 1950erne. Dobbeltsign. O.H. Olie på lærred. 81 x 146.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
921/382Lyngby
William Scharff: "Høns ved slibesten". Sign. William Scharff 1934. Olie på lærred. 101 x 194.
Vurdering :
150.000 DKK -
921/383Lyngby
Edvard Weie: Opstilling, ca. 1932. Usign. Olie på lærred. 130 x 98.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK -
921/384Lyngby
Jan Verkade: Marie-Louise i landskab. Usign. På bagsiden betegnet "Marie Louise. Le Houlgoat 91, Jan Verkade". Blyant på papir. 36 x 26.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/385Lyngby
Jan Verkade: Munk siddende i landskab. Usign. Tusch på papir. 30 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
921/386Lyngby
Jan Verkade: Køer i Bretagne. Usign. Akvarel på papir. 41 x 105.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/387Lyngby
Mogens Ballin: To kvinder. Symbolsk religiøst ikonbilled. Olie på plade. 49 x 37. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
921/388Lyngby
Mogens Ballin: To kvinder i landskab. Usign. Akvarel på papir. 42 x 58 cm.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
921/389Lyngby
Mogens Ballin: Landskab. Sign. MB. Avrey 1892. Olie på papir. 24 x 43.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK -
921/391Lyngby
Emil Nolde: "Der Zigeuner", 1921 Sign. Nolde. Akvarel på papir. Lysmål 46 x 33.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK -
921/491Lyngby
Rita Kernn-Larsen: "Fuglepar", 1930erne Sign. rk-l; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 31 x 23.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK -
921/493Lyngby
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
150.000 DKK -
2424/508Lyngby
Olaf Rude: Landskab. Sign. Olaf Rude 46. Olie på lærred. 73 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2424/521Aarhus
Yrsa Lundstrøm (f. Hansen): Kunstnerens selvportræt. Sign. Y.H. Olie på lærred. 50 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/526Lyngby
Olaf Rude: Sommerdag ved bondegård, Bornholm. Olie på lærred. Sign. Olaf Rude. 73 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2424/535
William Scharff: Figurkomposition. Sign. W. Scharff 1928. Olie på lærred. 76 x 101.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Udgået
2424/536Aarhus
Ebba Carstensen: Komposition med heste og personer. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 66 x 97.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/566Aarhus
Kjeld Hansen: Parti fra Svaneke, Bornholm. Sign. Kj. H. Olie på lærred. 69 x 94.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/592Lyngby
Just Andersen: Fire skitser. Sign. monogram. Farvekridt, blyant og kul på papir. Variable bladstørrelser. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2424/625Lyngby
Paul Høm: Dreng i interiør. Sign. HØM. Olie på lærred. 100 x 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2424/628Lyngby
Povl Christensen: Landskab med træer. Sign. Povl C. 51. Olie på lærred. 98 x 131.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2424/646Lyngby
Niels Larsen Stevns: "Tranmosegård". Usign. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 54 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/656Lyngby
Johannes Hofmeister: Uden titel. Sign. JH. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 30,5x26,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/659Lyngby
Niels Bjerre: "Ved Aften i Klitterne. Nørre Lyngvig". Sign. N.B. 1925. Olie på lærred. 50x80.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/664Lyngby
Johannes Hofmeister: Uden titel. Sign. JH 1948. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 31,5x26,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/679Lyngby
Lars Swane: Blomster i et vindue. Sign. Lars Swane 1991. Olie på lærred. 51 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/682Lyngby
Ebba Carstensen: Høstlandskab med rygvendt figur, 1956. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 71 x 97.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2424/704Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Hvinand. Sign. monogram. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/716Lyngby
Olaf Rude: Landskab. Sign. Olaf Rude, 1-6-33. Blyant på papir. Bladstørrelse 26 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2424/724Lyngby
Just Andersen: Fire skitser til vaser. Sign. monogram. Farvekridt, blyant og kul på papir. Variable bladstørrelser. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/750Lyngby
Oluf Høst: To breve med tegninger. Sign. og dateret. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 27,5x21,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/753Lyngby
Jens Søndergaard: Tre kompositioner. Sign. Jens S. 56. Akvarel på papir. Bladstørrelse 28x21. I omslag.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/758Lyngby
Karl Larsen: Nature morte. Sign. KL. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/760Lyngby
Ernst Ludvig Goldschmidt: Jernbane. Sign. EG 53. Olie på plade. 71 x 96.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/825Aarhus
Kresten Krestesen: Losning på Aarhus Havn. Sign. KK. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2424/830Aarhus
Robert F. Jørgensen: Parti fra København med skyggefulde træer, 1918. Sign. Olie på lærred. 84 x 88.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2424/831Aarhus
Walter Schwartz: Fra udkanten af en skov. Sign. WS. Olie på lærred. 41 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/850Aarhus
Svend Engelund: Interiør med figurer. Sign. SE. Olie på plade. 26 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/872Aarhus
Karl Larsen: Kopi efter Francisco Goya's "Den tredje maj 1808". Sign. KL 26. Olie på lærred. 118 x 160.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2424/904Aarhus
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin. Olie på lærred. 54 x 70.
Vurdering :
2424/922Aarhus
Sigurd Swane: Kystsceneri. Sign. Sigurd Swane, Frederikssund 3–4-1902. Blyant på papir. Lysmål 25 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2425/500Aarhus
Jens Søndergaard: Sommer landskab med udsigt til marker og fjord. Sign. Olie på lærred. 91 x 110.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2425/505Lyngby
Ebba Carstensen: Høstlandskab, 1956. Sign. Ebba Carstensen; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 116.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2425/544Lyngby
Axel Salto: Raavildt i Natten. Usign. Olie og applikationer i papir på plade. Med skitse verso. 89 x 62.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2425/619Lyngby
Kræsten Iversen: “Paalandsvind ved kysten, Svaneke”. Sign. KI. Olie på lærred. 68 x 99.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2425/631Lyngby
Evgenij Klenø: Opstilling. Sign. Klenø. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2425/641Aarhus
Johannes Hofmeister: Parti fra Hjørring Bjerge med figur i forgrunden, 1960. Sign. JH. Olie på lærred. 57 x 77.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2425/643Lyngby
Kamma Salto: Opstilling. Sign. K. S. Olie på lærred. 77 x 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: