Samlerobjekter, der ikke umiddelbart kan klassificeres under andre af vores kategorier.
Samlerobjekter
i Lyngby
2421/227
Renaissance panel af udskåret træ i form af kvinde omkranset af krans holdt af putti. 16. årh. samt fem udskårede paneler 18/19. årh. 34 x 28 cm. (6) E2
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2421/247Lyngby
Fransk Charles X form bordlampe af patineret og forgyldt bronze. H. inkl. montering 70 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/21Lyngby
Stor skibsmodel; containerskibet Clipper Valour af Nassau, bygget af metal m.m. Ca. 2000. H. montre 125 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/39Lyngby
Stor skibsmodel; fragtskibet Kilchem America af Singapore, bygget af metal m.m. Ca. 2000. L. montre 140 cm.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/54Lyngby
Stor skibsmodel; containerskibet Arktis Vision af København, bygget af metal m.m. Ca. 2000. L. montre 115 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/75Lyngby
Fransk Louis-Philippe lampe af patineret og delvis forgyldt bronze, mrk. 'Careau inventeur brevete'. 19. årh. Monteret til el, H. inkl. montering 77 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/81Lyngby
Et par svenske Karl Johan stager af patineret og forgyldt bronze. 19. årh. H. 30,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/158Lyngby
Stor fransk alterstage af forgyldt metal, til syv lys. 19/20. årh. H. 125 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/170Lyngby
En barokform lysestage af malm, buklede balusterformede stammer på høje runde fodstykker støbte med bukler. 19. årh. H. 23 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/191Lyngby
Engelsk canterbury af mahogni, front med skuffe, beslag og hjul af messing. Regencyform. 20. årh.s begyndelse. H. 51 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/198Lyngby
Ovalt emaljeskilt Kongens Bryghus. Fremstillet af Københavns Emaljeværk. Desuden skilt for frimærkesalg. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/292Lyngby
To par samt to enkelte hurricanes af messing med shades af slebet glas. 19.-20. årh. H. 49-63 cm. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: