Kunsthåndværk og brugsgenstande af glas. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Glas
i Aarhus
2423/287Aarhus
Kandisskrin af lyseblåt opalineglas på fod med montering af messing. 20. årh. H. 12. Diam. 8.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/245
En samling østrigske vin- og snapseglas af guldstafferet krystalglas. 18.-19. årh. H. 13-16,5. (38)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/54
"Berlinois". Glasbesætning af klart glas, hovedparten med facetslebet cuppa. 20. årh. H. 10-18,6. (41)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK