Her finder du kunst, kunsthåndværk og brugsgenstande fra Asien, fx Tibet, Kina, Japan og Thailand. Her kan du bl.a. byde på røgelseskar, ostindisk porcelæn, værker i gouache og genstande i cloisonné, hatstands, sølv, Buddha-figurer, vægrelieffer, foldeskærme, bojaner, silkemaleri og ældre beklædning, lak-arbejder, Satsuma etc.
Vi sælger asiatisk og islamisk kunst og kunsthåndværk på Onlineauktion hver mandag kl. 20 og på Liveauktion to gange om året.
Asiatisk kunsthåndværk
i Lyngby
2422/3Lyngby
Et par store kinesiske prydopsatse med blomster, 20. årh. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/252
Kinesisk Budai af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/220
Stor kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med dansende kvinder, bagside med tekst. 20. årh. H. 61 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/214
Kinesisk mandarin rygmærke, silkebroderi på silke. Ca. 1900. Indrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2421/210
Fem kinesiske Imari tallerkner, Kangxi og senere. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2421/207
Kinesisk wucai lågvase. Shunzhi, 17. årh. H. 39 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/162
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i jernrødt, sign. Yi Shun Long, i bunden seglmærket Tongzhi. Senere monteret til lampe. H. ekskl. montering 27,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2421/167
Kinesisk lågvase af porcelæn, prydet med krakelé glasur. Republik. H. 47 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2421/165
Kinesisk tripod røgelseskar af bronze. 19. årh. Vægt 2513 g. Diam. 20 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/159
To kinesiske vaser af porcelæn, cylinderformede, dekorerede i farver, den ene signeret Fang Shaoxi. Republik. Nu monterede til lamper. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/158
Japansk tempelklokke af bronze, arkaisk stil, 19. årh. Vægt 1470 g. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/147
Kinesisk Imari flaskevase, Qing 18. årh. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/141
Et par næsten identiske kinesiske hatstands af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. En mærket Tongzhi (1861-1875). (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/129
Femfløjet skærm betrukket med kinesiske tekstilfragmenter. Ca. 1900. Hvert panel 110 x 37 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/105
To dele Canton emalje. 18. årh. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2421/99
Utagawa Kunisada (1786-1865) m. fl: Fire japanske træsnit med japanske figurscenerier. Indrammede. Billedfelt ca. 36 x 24 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/81
Kinesisk hinterglasmaleri med mytisk historie. Indrammet. Ca. 1900. Billedfelt 50 x 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/75
Kinesisk Jian skål af stentøj med “harepels” glasur. Song 960–1279. H. 7,3 cm. Diam. 13 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
2421/9
Kinesisk qingbai skål. Song dynasti 960-1279. Diam. 17,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/273
Kinesisk cloisonné 'moon flask' vase. Qing 18/19. årh. H. 38 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/266
Stor kinesisk vase af porcelæn samt to mindre, dekorerede i emaljefarver. 20. årh. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/265
To kinesiske hatstands af porcelæn, sekssidede, dekorerede i emaljefarver. Den ene mærket Wei Hwngchang. Monterede til lamper. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/263
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i jernrødt og guld med blomster og fugle i felter. Sen Qing/Republik. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 23 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/262
Et par kinesiske vaser af porcelæn, firsidede, dekorerede i emaljefarver. Sign. Fan Yongzhen. Tongzhi. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2420/261
Et par kinesiske vaser af porcelæn, firsidede, dekorerede i emaljefarver. Tongzhi. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 27,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2420/260
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, sekssidet form. Mærket Kangxi, men Guangxu periode. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 36 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2420/243
Tre kinesiske vaser af porcelæn, cylindriske, dekorerede i emaljefarver. To omdannede til lamper. 20. årh. H. ekskl. montering 28 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2420/242
Kinesisk roleau vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Qianlong seglmærke, 20. årh. H. 34 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2420/235
Kinesisk Budai af porcelæn, mrk. Zhu Yishun. Republik. H. 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/210
Et par japanske bronze vaser, Meiji 1868-1912. Vægt 3384 g. H. 33,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/209
Lille kinesisk bordskærm, firfløjet, malet på stenart. 20. årh. H. 23 cm L. 33 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/207
Kinesisk ferskenskål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Qing sen 19. årh. 14 x 19,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2420/205
Kinesisk brush rest samt seks snuff bottles. 19/20. årh. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/203
Canton skole, 19. årh. : Parti af Bocca Tigris, Perleflodens udløb ved Canton. Olie på lærred. 33 x 57 cm. I senere hardwood ramme 52 x 74 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2420/197
Kinesisk eksport sølv lotus skål. Mærket. Ca. 1900. Vægt 451 g. H. 10,5 cm Diam. 20,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/199
Kinesisk low table af træ dekoreret med figurscenerier og design af lak. Sen Qing ca. 1900. L. 130 cm H. 55 cm. B. 44 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/195
Kinesisk censer af bronze. Xuande mærket. 19. årh. Vægt 1048 g. Diam. 16 cm. D4
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/190
To indiske elefant kroge af metal med greb af træ. Ca. 1900. L. 67/71 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/189
A large group of Chinese a.o artifacts of metal, wood etc. 19/20th century.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/155
To kinesiske tedåser af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Qing. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/151
Japansk satsuma krysantemum skål, mærket Nikko. Meiji 1868-1912. Diam 36 cm. H. 15 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/152
Kinesiske broderier på krave af silke, fra kåbe. Ca. 1900. Indrammet. 81 x 82 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2420/123
Kinesisk "nine peaches" fad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Qing 19. årh. Diam. 34,5 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/99
Balusterformet vase med låg af porcelæn, dekoreret i blå underglasur. Kina, 20. årh. H. 60 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2420/75
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Yongzheng 1723-1735. Diam. 39 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2420/63
Stor japansk okimono af bronze, en fuglefænger. Mærket. Meiji 1868-1912. H. 48 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2420/57
Balusterformet vase af porcelæn. Kina, 18. årh. H. 41 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2420/39
Lille terrin af ostindisk porcelæn, Qianlong 1736-1795. L. inkl hanke 18 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/9
To kinesiske cylinderformet vaser af porcelæn. Republic 1912-1949. H. 13,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK