Møbler, spejle og lysekroner. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre møbler
2419/389
Nyrokoko konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, plade af hvidbroget marmor. 19. årh. H. 82. B. 93. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/2Aarhus
Senrenaissance bord med stel af eg, plade af rødlig Ølandssten. 17./18. årh. H. 83. L. 94. B. 75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2420/8Aarhus
Et par armstole af mahogni, dekoreret med intarsia, sæder med blomstret møbelstof. Empire form. Cirka 1900. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2420/11Lyngby
Kinesisk gennembrudt skab af Hungmu og toppen indlagt med paneler af Yingmu, beslag og lås af messing. 20. årh.s begyndelse.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/17Lyngby
Dansk piedestal af bemalet jern med vase af jern. 19. årh.s midte. Piedestal H. 138. B. 50. D. 48. Vase H. 50. B. 45. (2)
Vurdering :
2420/20Aarhus
Et par foldebare bakkeborde af delvist forgyldt og grønmalet metal. Cirka 1900. H. 57. L. 64 og 65. B. 49. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/26Aarhus
Etagere af palisander med tre hylder, dekoreret med intarsia og gallerikanter. 19. årh. H. 103. B. 54,5. D. 36.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2420/32Aarhus
Barok pengekiste af egetræ med beslag og greb af patineret jern. 18. årh. H. 36. B. 61,5. D. 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2420/38Aarhus
Altona spejl i ramme af nøddetræ og forgyldt træ, facet slebet spejlglas. 18. årh.s anden halvdel. H. 76. B. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2420/41Lyngby
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2420/50Aarhus
Engelsk bakkebord med bakke af metal, dekoreret med bemalet landskab. 19. årh. H. 60. B. 48. L. 68.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/56Aarhus
Et par franske bergerer af bemalet træ, sømbeslået med rødt møbelstof. Louis XVI form. 19. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2420/62Aarhus
Georg III hjørneskab af bejdset egetræ med låger af glas. Cirka 1800. H. 211,5. B. 102. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/68Aarhus
Fransk duchess med skammel af bemalet og guldstafferet træ. Louis XVI form. 19. årh.s. slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/71Lyngby
Dansk flisebord af bemalet træ, plade med fliser af fajance dekoreret i blåt. Rokoko form, 19. årh. H. 79. B. 91. D. 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/74Aarhus
Aachen-Liege kommode af eg- og nøddetræ, front med tre skuffer. 18. årh. H. 90. B. 124. D. 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2420/77Lyngby
Svane af bemalet kunststen. 20/21. årh. B. 40. L. 57. H. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/80Aarhus
Sæt på fem danske Louis XVI stole af mørkpoleret bøg, heraf en armstol. 18. årh.s slutning. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/83Lyngby
Klassisk figur efter antik 'The Townley Diskobolos', malet kunststen. 20. årh.s begyndelse. H. 170.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2420/89Lyngby
Engelsk 'kneehole table' af mahogni, front med talrige skuffer og dør. Antagelig ombygget, 19. årh.s begyndelse. H. 80. B. 130. D. 62.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2420/92Aarhus
Bombéformet kommode af nøddetræ og forgyldt træ. Rokokoform. 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 73. D. 53.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/98Aarhus
Louis XVI kommode af mahogni, front med tre skuffer. 18. årh. H. 68,5. B. 87. D. 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/104Aarhus
Lille dansk barok kiste af egetræ med gennembrudte jernbånd. 18. årh.'s midte. H. 54. B. 70. D. 41.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2420/107Lyngby
Havebænk med stel af sortmalet støbejern og lameller af grønmalet træ. 20. årh. L. 124.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/113Lyngby
Stort dampskibskuffert, sort læder og messing beslag, indvendigt med bøjlestang og skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 65. B. 110. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2420/122Lyngby
Kinesisk lavt Kang bord af hongmu. Qing-dynastiet, 19. årh.s slutning. H. 27. L. 80. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/125Lyngby
Dansk Christian VIII piedestalskab af mahogni. 19. årh.s midte. H. 146. B. 68. D. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/128Aarhus
Dansk Barok kiste af egetræ, gennembrudte bånd, front med udvendig lås og sider med greb af jern. 18. årh. H. 70. B. 107. D. 57.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/131Lyngby
Lille Altona Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og nøddetræ. 18. årh.s slutning. H. 84. B. 39.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/132Aarhus
Langbord af massiv mørkpoleret elm, balusterformede gavle. 20. årh. H. 78. L. 232. B. 100.
Vurdering :
2420/134Aarhus
Barok hængeskab af egetræ med hemmelige rum, prydet med gennembrudte skæringer. 18. årh. H. 68. B. 60. D. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2420/137Lyngby
Louis XVI console desserte af mahognyFrankrig, 18. årh.s slutning. H. 85. B. 84. D. 42.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/138Aarhus
Fem stole af egetræ, elmetræ og bemalet træ. 18./19. årh. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/140Aarhus
Dansk Louis XVI spejl i ramme af delvist forgyldt mahogni. 18. årh.s slutning. H. 139.
Vurdering :
2420/143Lyngby
Barok vitrineskab af egetræ. 18. årh. H. 202. B. 80. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2420/146Aarhus
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 135. B. 68.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2420/148Aarhus
Koreansk bandaji kommode af elmetræ, prydet med beslag af gennembrudt messing. Ca. 1900. H. 108. B. 119. D. 52.
Vurdering :
2421/8Aarhus
Svensk klapbord af gråmalet træ, sider med skuffer. 19. årh. H. 74. L. 38/107/176. B. 119.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/11Lyngby
Victorian konversations sofa af mahohni dekoreret med udskæringer, betræk i sæde og ryg af sort læder. England 19. årh.s midte. L. 117.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/17Lyngby
Dansk Louis XVI hjørneskab af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 263. B. 109. D. 60.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2421/23Lyngby
Stor dansk rokoko armstol af senere forgydlt træ. 18. årh.s midte.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/26Aarhus
Svensk rokoko vægkonsol af forgyldt træ med plade af marmoreret træ. 18. årh.s midte. H. 75. B. 85. D. 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/29Lyngby
Strandstol, model "Sild", med brun- og hvidstribet betræk. Ca. 2012. H. 160. B. 118. D. 81.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/32Aarhus
Anglo indisk bogskab af teak i engelsk stil. Ca. 1900. H. 224. B. 160. D. 36 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/35Lyngby
Victoriansk bergere af mahogni, udskåret med ornamentik, polstret sæde og ryg med dybhæftede kanpper, spolehjul af messing. England, 19. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/38Aarhus
Spansk-filippinsk langbord af narratræ (Pterocarpus indicus). 18./19. årh. H. 76. L. 188. D. 79.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/41Lyngby
Øreklapstol i engelsk stil betrukket med brunt læder, sæde med pude, ben af mahogni. George III stil, ca. 1920. H. 106. B. 80. D. 80.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/44Aarhus
Barok chatol af egetræ med skriveklap og skuffer. 18. årh.s. midte. H. 220. B. 116. D. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/47Lyngby
Lorenz Nielsen: Sønderjysk Louis XVI chatol. Danmark, 18. årh. H. 220. B. 114. D. 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/53Lyngby
Flamsk barok kabinet af ibenholt og eboniseret træ. Ca. 1680. H. 135. B. 90. D. 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/56Aarhus
Kakkelovnsskærm af bemalet jern støbt i form af grene, centralt med landskabsdekoration. 19. årh. H. 130. B. 68.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2421/59Lyngby
Et par armstole af mørkbejdset egetræ. Barokform, ca. 1900. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/65Lyngby
Et par barok kaminbukke af malm. 18. årh. H. 60. B. 32. (3).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/68Aarhus
Seks kaptajnstole af bejdset elme- og egetræ, balusterformede sprosser og ben hvorimellem fodlister. Cirka 1900. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/71Lyngby
Queen Anne spillebord mahogni. England, 18. årh.s begyndelse. H. 75. B. 78. D. 39/78.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/74Aarhus
Kinesisk konsolbord af møkbejdset træ, rigt udskåret med blomster og bladværk. 20. årh.s. begyndelse. H. 74. B. 90.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/77Lyngby
Chatol med overskab af blåmalet egetræ og fyrretræ. Louis XVI form, 19. årh.s midte. H. 211. B. 112. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/83Lyngby
Chatol af hvidmalet fyrretræ med overskab med senere tilføjet gallerikant. Louis XVI form, 19. årh.s midte. H. 210. B. 108. D. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/89Lyngby
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ, dekoreret med sløjfer og bånd. Louis XVI form, 19. årh. H. 98. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/95Lyngby
Langbord af fyrretræ, sortmalet underdel, front med to profilerede skuffer, firsidede ben, hvor imellem sprosser. Barok form, 19. årh. H. 80. L. 182. B. 75.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/101Lyngby
Svensk senempire spejl af forgyldt træ og bemalet træ. Bagside med hallstempel. Ca. 1820. H. 84. B. 41.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/107Lyngby
Langbord af delvist bemalet træ, plade af egetræ. Barok form, 19. årh. H. 76. L. 165. B. 74.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: